پیشگری از رسوب لوله اب

پیشگری از رسوب لوله آبگرم


یکی از مشکلات رایج آپارتمان نشینی و حتی خانه های ویلایی رسوب زدایی و رفع گرفتگی لوله ها است. البته برای اینکه با چنین مشکلاتی مواجه نشویم، بهتر است با نحوه پیشگیری از رسوب لوله آب گرم آشنا شوید و در این مورد اطلاعات خود را افزایش دهید. با توجه به اینکه رسوب لوله های آبگرمکن، پکیج و شوفاژها می تواند کارکرد آنها را تحت تاثیر قرار دهد، رفع آنی آن اهمیت بسیاری دارد و می تواند خطر نشتی و پوسیدگی لوله ها را کاهش دهد. 

اقدامات اولیه گرفتگی لوله آب با روش های معمول و مشابهی انجام می گیرد. معمولا گرفتگی لوله ها دلایل یکسان و مشابهی دارند. 

رسوب زدایی لوله پلاستیکی آب گرم با محلول شیمیایی و خانگی 

یکی از اقدامات اولیه گرفتگی لوله آب، استفاده از برخی محلول های شیمیایی است. این محلول ها می توانند در رسوبات نفوذ کرده و با حل آنها در خود، مسیر لوله آب را پاکسازی کنند. برای استفاده از این محلول ها حتما طبق دستورالعمل نوشته شده بر روی بسته بندی آنها عمل کنید و از مقدار کافی محلول استفاده کنید.

استفاده از محلول های بی خطر خانگی نیز از دیگر اقدامات اولیه گرفتگی لوله آب است. سرکه، نمک، آب و جوش شیرین برای این منظور گزینه های خوبی هستند. محلول های خانگی آسیبی به لوله ها وارد نکرده و حساسیتی هم برای پوست ایجاد نمی کنند و مهمتر از همه اقتصادی هستند.

رسوب زدایی لوله فاضلاب با محلول شیمیایی و خانگی 

علاوه بر رسوب گیری لوله آب گرم، در برخی مواقع لوله های فاضلاب نیز نیاز به رسوب زدایی پیدا می کنند. در این شرایط استفاده از محلول های شیمیایی و یا اسیدها می تواند جرم های ایجاد شده را رفع نماید. برای این منظور مقدار مشخصی اسید را در چاه فاضلاب بریزید و مدتی صبر کنید تا جرم ها رفع گردند. لازم به ذکر است که باید از محلول های لوله بازکنی با احتیاط استفاده گردد و هرگز در این کار زیاده روی نکنید. چرا که موجب خوردگی و پوسیدگی لوله ها می شود.

برای رسوبات داخل لوله های فاضلاب می توانید از سرکه و جوش شیرین هم استفاده کنید که در شرایط عادی موثر هستند. برای این منظور می توانید به اندازه نصف فنجان از جوش شیرین را درون لوله های فاضلاب ریخته و در نهایت به همان اندازه از سرکه استفاده کنید. در ضمن ترکیب جوش شیرین با سرکه نیز می تواند ترکیبی شیمیایی تولید کند که در از بین بردن رسوبات موثر است.

خطرات احتمالی استفاده از محلول های شیمیایی و اسیدی 

محلول های شیمیایی و اسیدی با وجود اینکه می توانند رسوب گیری لوله آب گرم و حتی لوله های فاضلاب را انجام دهند، در عین حال دارای یک سری خطرات احتمالی و عوارض نیز می باشند. در ادامه به این عوارض نامطلوب اشاره می کنیم:

 1. آسیب به لوله های فاضلاب
 2. سمی بودن محلول های لوله بازکنی و متصاعد شدن گازهای سمی از آنها
 3. ظرف محلول های لوله بازکنی برای محیط زیست کاملا مضر هستند.
 4. تحریک چشم، بینی و پوست در تماس با محلول های قوی لوله بازکنی
 5. احتمال مسمومیت و ایجاد عوارض بسیار شدید در صورت خورده شدن و حتی در برخی موارد احتمال مرگ
 6. ایجاد آسیب های جبران ناپذیر به چشم
 7. آسیب به ریه
 8. آسیب به پوست
 9. خطرات بسیاری که در صورت کنجکاوی، برای کودکان ممکن است ایجاد کنند.
 10. آسیب به بافت و رنگ لباس ها
همچنین بخوانید: گرفتگی لوله های سینک ظرفشویی

تماس با متخصصین رسوب زدایی و رفع گرفتگی لوله آب

با وجود انجام اقدامات اولیه گرفتگی لوله آب، ممکن است در برخی مواقع موفق به رفع گرفتگی نشوید. در این موقع ممکن است موادی که موجب انسداد لوله های فاضلاب شده اند از جنسی باشند که در برخورد با محلول های لوله بازکنی و اسیدها برطرف نگردند. سیمان، نخاله های ساختمانی، دستمال کاغذی و گچ نمونه هایی از این مواد هستند که با اسید رفع نمی شوند.

در چنین شرایطی باید از افراد متخصص در امر لوله بازکنی کمک بگیرید. این افراد از تجیزات پیشرفته ای استفاده می کنند و با توجه به مهارتی که دارند به سادگی و در زمان کمتری، گرفتگی لوله ها را رفع می نمایند. 

اقدامات اولیه در رسوب لوله آب گرم
اقدامات اولیه در رسوب لوله آب گرم

خدمات تخصصی گرفتگی لوله آب گرم در اصفهان

خدمات تخصصی گرفتگی لوله آب گرم در اصفهان برای رسوب گیری لوله آب گرم و همچنین لوله های فاضلاب به صورت کاملا تخصصی و در طیف گسترده ارائه می گردد. 

در طی شبانه روز برای مصارف زیادی از آب گرم استفاده می شود و لوله های فاضلاب نیز که تخلیه آب های کثیف توسط آنها انجام می گیرد. در حالت کلی این موارد و عدم گرفتگی لوله های آنها از ضروریات منازل و تمامی مکان ها به شمار می روند. املاح و مواد معدنی موجود در آب اصلی ترین عامل ایجاد جرم و رسوب در لوله های آب گرم به شمار می روند.

خدمات تخصصی گرفتگی لوله آب گرم در اصفهان شامل خدمات پیشگیری از رسوب لوله آب گرم و کلیه اقدامات اولیه گرفتگی لوله آب می شود تا بتوان گرفتگی لوله ها را رفع نمود. 

رفع گرفتگی لوله آب با تکنولوژی پالس الکتریکی

رفع گرفتگی لوله آب با تکنولوژی پالس الکتریکی از روش های جدید برای پیشگیری از ایجاد رسوب می باشد. در این روش از مواد شیمیایی و نمک برای جلوگیری از گرفتگی و ایجاد رسوب استفاده می شود. در این روش می توان جرم ها را مانند پودری نرم و تنها با استفاده از آب شست. تکنولوژی پالس الکتریکی ویژگی های زیر را دارد:

 • نصب راحت و آسان بر روی لوله بدون برش آن
 • امکان نصب بر روی تمامی لوله ها با جنس های مختلف از جمله آهن، مس، پلاستیک، استیل، PE-X، لوله های ترکیبی، PVC و …
 • عدم استفاده از خاصیت مغناطیس و تنها بر اساس پالس های الکتریکی
 • عدم نیاز به شیوه نگهداری و مراقبت خاص و ویژه
 • رسوب زدایی لوله‌ها به روش تصفیه الکتریکی

دستگاه هایی که در این روش به کار می روند امکان تغییر مقدار فرکانس و انرژی را دارند و در واقع از میدان های معناطیسی در این روش استفاده می گردد. به بیانی دیگر در این روش با استفاده از امواج رادیویی که فرکانس پایینی دارند، میدان انرژی نوسانی ایجاد می گردد. 

رسوب زدایی لوله‌ها به روش تصفیه الکتریکی می تواند از تشکیل رسوب جلوگیری کرده و ویژگی حلالیت آب را افزایش دهد. در نتیجه در صورت ایجاد رسوب نیز می تواند آنها را حل کرده و از سطوح و جداره های لوله ها جدا نماید. امواج تولید شده در این روش کاملا بی صدا و بی ضرر بوده و مصرف انرژی در این روش بسیار پایین است.

همچنین بخوانید: قویترین محلول لوله بازکن خانگی

جمع بندی

در حالت کلی بهتر است پیشگیری از رسوب لوله آب گرم را در اولویت قرار دهید تا مشکلی بروز نکند. اما ممکن است به مرور زمان لوله ها دچار گرفتگی شوند و شما را به دردسر بیاندازند. 

اقدامات اولیه گرفتگی لوله آب می تواند توسط خودتان صورت بگیرد ولی در صورتی که از این روش ها نتیجه ای عایدتان نشد، ناگزیر به گرفتن کمک از متخصصین این حرفه خواهید بود. اما توصیه می کنیم در صورتی که اطلاعات کافی در این خصوص ندارید از همان ابتدا با متخصصین لوله بازکنی اصفهان تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *