دلایل گرم نشدن رادیاتور و پکیج

دلایل گرم نشدن رادیاتور و پکیج دیواری


ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که با فرا رسیدن فصل سرما و روزهای سرد پاییز و زمستان، با رادیاتور و پکیج خود مشکل پیدا کرده باشید. آیا تا به حال رسوب گیری پکیج انجام داده اید؟ آیا با روشن کردن پکیج متوجه گرم نشدن شوفاژ شده اید؟ این مسائل می توانند ذهن شما را درگیر کرده و مشکلاتی برایتان ایجاد کنند. با توجه به اهمیت موضوع سعی کردیم تا در این مقاله به دلایل گرم نشدن رادیاتور و پکیج بپردازیم. پس اگر شما نیز چنین مشکلی دارید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

وجود هوا در سیستم رادیاتور

می توان گفت رایج ترین و اولین دلیلی که می توان برای گرم نشدن رادیاتور برشمرد، وجود هوا در سیستم رادیاتور می باشد. در این شرایط ممکن است قسمتی از رادیاتور سرد باشد و یا از آن صدای شر شر آب شنیده شود. در صورتی که در داخل سیستم گرمایشی شما و یا همان رادیاتورها هوا وجود داشته باشد، گردش آب در درون مدار توسط پمپ سیرکولاتور به درستی انجام نخواهد گرفت. در حقیقت وجود هوا مانع از گردش آب درون پمپ خواهد شد.

در این شرایط در اصطلاح تخصصی، پکیج جوش می آورد و با خاموش شدنش، رادیاتورها سرد می شوند. هواگیری رادیاتورها کار چندان سختی نیست و خودتان هم می توانید انجام دهید ولی برای انجام درست و اصولی آن، توصیه می کنیم از افرادی که تجربه کاری در این خصوص دارند کمک بگیرید.

پایین بودن فشار پکیج

یکی دیگر از دلایل گرم نشدن شوفاژ می تواند مربوط به عدم تنظیم مناسب فشار پکیج باشد، در صورتی که رادیاتورها و پکیج کاملا سالم هستند. در پکیج ها نمایشگری برای نمایش میزان فشار پکیج تعبیه می شود که باید عددی بین 1 تا 2 باشد. با کاهش این مقدار به کمتر از 1.5 کم کم متوجه سرد بودن رادیاتور خواهید شد. در مواقعی که فشار پکیج کمتر شود ممکن است با مشکلات زیر روبرو شوید:

 • پکیج خطا می دهد.
 • پکیج اصلا روشن نمی شود.
 • پکیج کارایی خود را از دست خواهد داد.
پایین بودن فشار آب پکیج
پایین بودن فشار آب پکیج

مشکلات موجود در شعله پکیج

مشکلات موجود در شعله پکیج را می توان به دو صورت بررسی کرد:

 1. اول اینکه ممکن است پکیج قبل از اینکه آن را خاموش کنید، خطا بدهد. در این حالت می توانید به دفترچه راهنمای پکیج مراجعه کنید. در این دفترچه کدهای خطا نوشته شده و شما به راحتی می توانید با توجه به کد خطا، علت خاموش شدن شعله را پیدا کنید.
 2. اما در حالت دوم شعله پکیج به صورت مکرر و بدون اینکه علامت خاصی داشته باشد و کاملا به یکباره خاموش می شود. در این حالت چاره ای جز بررسی قطعات مرتبط با این مشکل نیست تا بتوان در نهایت قطعه معیوب را پیدا کرد.

در ادامه به دلایل رایج و اصلی خاموش شدن شعله پکیج اشاره می کنیم تا در چنین مواقعی به بررسی آنها بپردازید:

 • کم بودن مقدار آب درون سیستم گرمایش
 • نیاز به رسوب گیری پکیج
 • نیاز به رسوب گیری پکیج در مدار گرمایش
 • خرابی پمپ سیرکولاتور پکیج
 • خرابی الکترود یون
 • کم بودن فشار گاز دستگاه و یا ساختمان
 • عدم تخلیه صحیح دود
 • خرابی برد دستگاه
 • عدم تامین صحیح هوا
 • جوش آوردن پکیج
 • خرابی کلیدNTC
 • معیوب بودن خود پرشر سوئیچ دود
 • سوختن فن پکیج
 • گرفته شدن منافذ خروج گاز و یا جرقه زن در
 • فاصله نامناسب

وجود جرم و رسوب در مسیر سیستم شوفاژ

جرم و رسوب در مسیر سیستم شوفاژ در حقیقت زنگ زدگی ها و کثیفی هایی هستند که در ترکیب با یکدیگر، مایعی چسبناک تولید می کنند. این مخلوط می تواند در زمان عبور از اجزای مختلف سیستم گرمایشی، کم کم ته نشین شده و ایجاد جرم و رسوب نماید. به تدریج و با افزایش حجم رسوبات، سیستم گرمایشی کم کم مسدود می گردد و گرما در رادیاتورها به حالت تکه تکه احساس می گردد.

در چنین شرایطی بازدهی پکیج کاهش یافته و رادیاتورها نیز کارکرد درستی نخواهند داشت و یا حتی در مواردی ممکن است اصلا گرم نشوند. رسوب گیری پکیج و رادیاتورها می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد که برخی از آنها عبارتند از:

 • ته نشین شدن ترکیبات و املاح معدنی مختلفی که در آب وجود دارد از جمله منیزیم، سدیم و کلسیم
 • لوله کشی غیراستاندارد و نامناسب پکیج
 • استفاده از آبی که سختی زیادی دارد.

فشار پایین آب ساختمان

از دیگر دلایل گرم نشدن شوفاژ می توان به فشار پایین آب ساختمان اشاره کرد که در این حالت رادیاتورهایی که از پکیج دور هستند گرمای کمتری خواهند داشت. در این حالت لازم است میزان فشار آب ساختمان را مورد بررسی قرار دهید. کاهش فشار آب می تواند مشکلات زیادی را موجب گردد که اصلی ترین آنها کاهش فشار آب در شیر ظرفشویی، روشن نشدن آبگرمکن و یا پکیج و یا عدم سرمایش کافی در کولرهای آبی می باشد.

مشکلات مربوط به شیر آب رادیاتور

پکیج ها دارای قطعه ای با نام شیر سه طرفه هستند که خرابی آن می تواند موجب گرم نشدن رادیاتور گردد. در این حالت و با روز مشکلاتی در شیر آب رادیاتور، شیر به درستی باز و بسته نخواهد شد. در نهایت آب گرم نمی تواند به مبدل ثانویه پکیج وارد شود و رادیاتورها سرد خواهند ماند.

برای حل این مشکل بهتر است نخست اتصالات برقی مرتبط با شیر سه طرفه را بررسی و کنترل کنید. پس از آن پکیج را در حالت زمستان قرار دهید و آب گرم را باز کنید. در این حالت می توان از عملکرد درست زبانه ها اطمینان یافت. اگر در این حالت متوجه عیب و ایرادی شدید لازم است پس از باز کردن شیر، نسبت به رسوب گیری پکیج و شیر آن اقدام کنید. پس از شستشو و رسوب زدایی دوباره شیر را وصل کنید.

مشکلات فنی پکیج دیواری
مشکلات فنی پکیج دیواری

دلایل فنی و خرابی پکیج

ممکن است علت گرم نشدن رادیاتور هیچ کدام از دلایل ذکر شده در مطالب قبلی نباشد و با وجود بررسی تمام موارد، باز هم با مشکل سرد بودن رادیاتور مواجه باشید. در این شرایط باید از تعمیرکار مجرب برای بررسی دلایل فنی و خرابی پکیج کمک بگیرید. در این شرایط دیگر تعمیر و رفع مشکل ایجاد شده در تخصص شما نیست و بهتر است با افراد متخصص در این خصوص مشورت کنید.

جمع بندی

همان طور که در این مقاله ذکر شد گرم نشدن رادیاتور می تواند به دلایل متعددی اتفاق بیفتد. توجه به علائم خرابی می تواند کمک بزرگی در جهت رفع آنها بنماید. در صورتی که به این علائم بی توجهی کنید، کم کم مشکلات بزرگتری بروز خواهد کرد که مسلما رفع آنها هزینه زیادی در پی خواهد داشت.
علاوه بر این، در بیشتر مواقع تعمیر و علت یابی مشکلات پکیج در توان افراد عادی نیست و در صورت دخالت می تواند خسارات بیشتری به بار آورد. توصیه می کنیم اگر تخصص کافی ندارید حتما از افراد متخصص راهنمایی در این زمینه بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *