نشانه های رسوب گرفتگی آبگرمکن دیواری

نشانه های گرفتگی آبگرمکن دیواری


آبگرمکن دیواری و یا هر مدلی از آن را می توان یکی از ضروری ترین لوازم خانه دانست که درک جایگاه آن تنها زمانی میسر خواهد شد که در زمستان مجبور به گرفتن دوش آب سرد شوید. مانند هر وسیله دیگری آبگرمکن های دیواری نیز ممکن است روزی با مشکلاتی مانند گرفتگی آبگرمکن دیواری مواجه شوند و نیاز به تعمیر و یا سرویس پیدا کنند.

ممکن است به نظر عجیب باشد اما منبع آب آبگرمکن نیز در برخی مواقع می تواند علت اصلی گرفتگی آبگرمکن دیواری به شمار آید. اگر به صورت منظم برای رسوب زدایی آبگرمکن دیواری اقدام نکنید، علاوه بر اینکه آبگرمکن دچار مشکل می شود، مصرف انرژی آن نیز افزایش خواهد یافت.

نشانه های وجود گرفتگی و رسوب در آبگرمکن دیواری

  1. صدای غرش، خش خش یا ترکیدن
  2. آب گرم شده است اما با این حال دمای آب افزایش نمی یابد.
  3. آب داغ خروجی کدر شده و یا تغییر رنگ داده باشد.
  4. خرابی شیر فشار شکن و یا نشتی 
  5. ایجاد ترک در اتصالات و یا مخزن 
  6. کاهش جریان آب گرم
  7. مبلغ بیشتر قبض برق و یا گاز 

وجود صداهای ناهنجار نظیر غرش یا خش خش در آب

از اصلی ترین مشخصات رسوب گرفتگی آبگرمکن، بلند شدن صداهای ناهنجار از مخزن آن می باشد. در صورتی که مواد معدنی آب لایه ای از رسوب در آبگرمکن تشکیل بدهند، با بالا رفتن درجه المنت حرارتی رسوبات موجود در کف مخزن شروع به سوختن می کنند. در این حالت صداهایی شبیه به ترکیدن، خش خش و یا حتی غرش از آبگرمکن شنیده می شود.

دمای آب بطور کامل بالا نمی رود.

به مرور زمان و با تجمع مواد معدنی آب در کف مخزن آبگرمکن، یک لایه از رسوب ایجاد می گردد. این لایه تقریبا شبیه به عایق عمل کرده و مانع از گرمایش قسمت مخزن و انتقال آن به آب می شود. در این حالت گرمای کمتری به آب خواهد رسید و آب کمتر گرم می شود. با تجمع بیشتر رسوب، این فرایند شدت یافته و آب گرمای کمتری خواهد داشت. 

با تداوم این مشکل، گرفتگی آبگرمکن شدت یافته و موجب خرابی و یا نشتی خواهد شد. این مساله ممکن است آبگرمکن را به کلی از کار انداخته و هزینه تعمیر و یا مصرف آب در این حالت افزایش می یابد.

تغییر رنگ آب و کدر شدن

در صورت گرفتگی آبگرمکن دیواری ممکن است بوی آب تغییر کرده و یا رنگ آن کدر گردد. حتما می دانید که از علائم وجود رسوب در آب، کدر شدن رنگ آن و در حالت کلی تغییر رنگ به رنگ های قرمز و یا نارنجی می باشد. تجمع رسوب در سیستم گرمایشی می تواند منجر به خوردگی قسمت های داخلی آبگرمکن شده و به آنها آسیب بزند. 

 همچنین بخوانید: رفع گرفتگی لوله فاضلاب با سیمان گچ قیر و دوغاب

نشتی یا خرابی شیر فشار شکن

رسوب گرفتگی آبگرمکن می تواند داغی بیش از حد آبگرمکن را باعث گردد که در این حالت با افزایش بیش از حد دما در مخزن، آب آن تحت فشار قرار می گیرد. در صورتی که این فشار از یک حدی فراتر رود، آبگرمکن دچار نشتی شده و یا در شرایط بدتر خواهد ترکید. در شرایط عادی با بروز چنین فشاری شیر فشارشکن باز شده و با خروج مقداری آب، فشار وارده کاهش می یابد. 

ایجاد شدن ترک در مخزن و یا اتصالات آبگرمکن

در مطالب قبلی نیز اشاره کردیم که گرم شدن بیش از اندازه آبگرمکن دیواری می تواند مخزن آن را به سرعت منبسط کند. این افزایش دما می تواند به تدریج در مخزن آبگرمکن ترک هایی ایجاد کند. البته نباید خوردگی درون مخزن را نیز در بروز این مشکل نادیده گرفت. در این حالت و با ایجاد ترک، در اطراف و زیر مخزن می توانید آثار نشت آب را مشاهده کنید.

کم شدن جریان آب گرم

ممکن است در استفاده از آب شیرها متوجه فشار کم آب شوید که در برخی مواقع و با دقت بیشتر متوجه می شوید که این مساله تنها مربوط به شیر آب گرم است. در این حالت باید بدانید که تغییر فشار آب گرم و کاهش آن، دلیل دیگری برای گرفتگی آبگرمکن توسط رسوبات می باشد. با جمع شدن تدریجی رسوبات در مخزن آب گرم، فشار آب گرم با اختلالاتی همراه خواهد بود.

بالا رفتن مبلغ قبض گاز

در صورت رسوب گرفتگی آبگرمکن دیواری، لازم است برای گرم کردن آب از انرژی بیشتری استفاده گردد. به این ترتیب با افزایش کارکرد کنتور گاز، مبلغ قبض گاز مصرفی افزایش خواهد یافت. 

همچنین بخوانید: بازکردن لوله فاضلاب با اسید

آزمایش تشخیص وجود رسوب در آب

برای تشخیص رسوب در مخزن آبگرمکن می توانید به نشانه های ظاهری از جمله تیرگی رنگ آب و یا کدر بودن آن، تغییر رنگ آب به قرمز و یا نارنجی و … اکتفا کنید. در صورتی که آب مصرفی خود را از آب چاه های کم عمق و سطحی تامین می کنید که به پوشش آن صدمه رسیده، امکان وجود رسوب در چنین آب هایی بسیار زیاد است.

اما در برخی مواقع تشخیص رسوبات موجود در آب به سادگی و از ظاهر آن امکان پذیر نیست. در این حالت تنها از طریق آزمایش آب می توانید به بررسی محتویات آن بپردازید. برای تشخیص آلودگی های احتمالی در آب بهتر است آن را از نظر ph، آهن، مواد جامد محلول، سختی، سیلیس، منگنز و … آزمایش کنید. حتی می توانید به لحاظ کدورت رنگ آب نیز آن را تست کنید.

رفع گرفتگی رسوبات آبگرمکن

به محض تشخیص رسوب در مخزن آبگرمکن باید برای رسوب زدایی آبگرمکن دیواری اقدام کرده و آن را شستشو دهید. به منظور پاکسازی مخزن آبگرمکن دیواری، شستشوی سالیانه مخزن را نباید فراموش کنید. این کار می تواند کارکرد آبگرمکن شما را بهبود ببخشیده و در عین حال طول عمر آن را نیز افزایش خواهد داد.

برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی و در صورتی که منبع آب دارای رسوب باشد، پیشنهاد می کنیم برای آب مصرفی از یک سیستم تصفیه استفاده گردد. حتی می توانید با افزودن یک پیش تصفیه رسوب گیر کیفیت آب مصرفی را بهبود ببخشید. 

جمع بندی

آبگرمکن دیواری زمانی کارایی و عملکرد بهتری ارائه خواهند داد که آب مصرفی عاری از رسوب باشد. به این ترتیب آبگرمکن شما طول عمر بیشتری خواهد داشت. وجود رسوب در مخزن آبگرمکن در حالت کلی چند نشانه رایج دارد که در این مقاله به آنها اشاره کردیم. نصب فیلتر رسوب گیر می تواند به عنوان عاملی پیشگیرانه عمل کند و مانع از تجمع رسوبات گردد. 

در صورت ایجاد رسوب باید مراحل رسوب زدایی آبگرمکن دیواری را بلافاصله شروع کنید تا از بروز آسیب های بیشتر و صرف هزینه های اضافی جلوگیری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *